Brazílie.....

11. března 2007 v 14:03 | Kajushka |  Zeměpis...
Brazílie
Stát v Jižní Americe , rozloha 8512,0 tisíc km2 (největší jihoamerická země),165,8 mil. Obyvatel, správní členění :26 států a federální distrikt hlavního města. Hl. město Brasília, 1,8 milionů obyvatel .Úřední jazyk je portugalština.měnová jednotka je : 1 real = 100centavů.
V Brazílii žijí obyvatelé evropského původu,mestici a mulati ,černoši, Indiáni (2%),aj.
Z obyvatel evropského původu jsou nejčastěji zastoupeni Portugalci, Italové, Španělé . Hustota zalidnění: 19obyv./km2 .Většina obyvatelstva jsou katolíci.Ve městech žije kolem 75% obyv.
Větší města : Sao Paulo,Rio de Janeiro, Belo , Horizonte , Fortaleza,Recife,Salvador,Porto Alegre,Belém,Curitiba,atd.
Brazílii můžeme zařadit k průmyslovým zemím,z hospodářského hlediska k nejvypělejším zemím Jižní Ameriky. Základem zemědělství je obdělávání půdy, hl. plantáží. Hl. plodiny pěstované na plantážích : káva (největší světový výrobce),bavlna,cukrová třtina,kakaovník.
Hl. zemědělské plodiny: kukuřice,rýže,maniok,fazole,olejnaté rostliny,banány , pomeranče.
Chov má převážně extenzivní charakter,chov skotu , prasat,ovcí,koní. Významné je kácení lesů (sběr kaučuku) ,které pokrývají 67% rozlohy země.
Stoupá význam mořského a vnitrizemského rybolovu . Země má velké zásoby nerostných surovin. Těží se kvalitní železná ruda,ropa,zemní plyn,černé uhlí,ruda manganu,niklu,chromu,zinku, mědi a zlato,drahokamy (hlavně diamanty). Přes 90= el. Energie pochází z vodních elektráren.
Hl. odvětví zpracovatelského průmyslu :potravinářský,zpracovatelský,potravinářský,chemický,zpracování železa a barevných kovů kovů,výroba dopravních prostředků (hl. automobilový průmysl).
Dopravní sít je dobře rozvinutá v jv.části. Velký vliv má také vodní a letecká doprava. V přepravě zboží je nejvýznamější vnitrozemská doprava.Brazílie vyváží hlavně rudu a koncentráty kovů,kávu,zbraně,elektronické zboží,kožená obuv.
Brazílie udržuje obchodní styky hlavně s USA, Německem,Japonskem ,Saudskou Arábií, státy jižní Ameriky.
Brazílie je 5 největším státem na světě . Členství v mezinárodních organizacích a regionálních seskupeních: OSN,WTO,OAS,MERCOSUL,Rijská skupina,atd.
Časový posun jsou zde 3 hodiny.
POLITIKA : Brazílie co se týká politické organizace je velmi podobná USA.Včele státu je president - Fernando Cardoso volený na 4 roky .Nejvyšším zákonodárným orgánem je nejvyšší federální soud.
EKONOMIKA:Brazilská ekonomika je založená na zpracovatelské výrobě,těžbě surovin ,tak i na zemědělské výrobě.Centrem průmyslu je především Sao Paulo s výrobními firmami všeho druhu a s pobočkami mnoha světových firem,jako jsou Volkswagen,Ford a Generals Motors ,kde se nalézá 50% brazilského průmyslu.
Ceny v Brazílii jsou někdy i levnější ale naopak i vyšší o 10-20% než u nás.
Počasí je v celé Brazílii Tropické ale k velké rozloze značně proměnlivé na jednotlivých místech.Průměrné teploty se stále pohybují v rozmezí 25- 30 C.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama