SOAD - Vysvětlení songů...1.část

10. července 2008 v 21:05 | Kajushka |  SOAD
Suite-Pee

Je song zaměřený především na pokrytectví nejen v křesťanství, ale i v jiných náboženstvích. Členové SOAD jakožto volnomyšlenkáři by teoreticky neměli být ovlivňováni ani žádnou vírou, avšak je možnost agnosticismu u nich připustitelná zřejmě (Serj občas překvapí nějakým amuletem, takže si nejsem moc jistý zda-li je, či není věřící). "I had an out of body experience" by se dalo charakterizovat jako zkušenost s astrálním cestování, které je popisováno ve většině druhů náboženství - v Islámu Muhammadova cesta do Jeruzaléma, ve většině náboženstvích se tohoto stavu nabývá i za pomocí drog (viz. opuštění své tělesné schránky a levitace duše nad tělem). Za zmínku stojí, že holotropní dýchání, umožňující téměř to samé jako většina drog, bylo vyvinuto českým psychiatrem Stanislavem Grofem.
Zkus její filosofii, nebo spíše jejich, praví se dále - i když je užito slova "her" jakožto její, dalo by se spekulovat spíše o nich (je možné že rodiče Serje byli věřící a tak se zde zmiňuje třeba o babičce). Všichni, kdož sepsali Nový zákon, byli lidé, kteří se s Ježíšem nejspíše nikdy nesetkali (datování prvních evangelií je od 80 nebo 90 let n. l.) a celý jeho kult je možná jen výplodem pár lidí před několika stovky let. Tomu by napovídaly koncily v Niceji, Cařihradě apod., které blíže vyložili slovo Ježíše Krista - zde by se dalo spekulovat, že si ho "přetvořili k obrazu svému". Mnozí teologové hlásající slovo boží měli velkou moc nad lidma a kdokoliv byl proti, byl kacíř.
"Zemři pro její filosofii", ukazuje fundamentalisticky orientované jednotlivce, nechápající pojem metafor a alegorií v náboženských textech. "Crossed and terrored ravages of architecture" naráží buďto na křižování, nebo i křižácké výpravy, vedené od 11. století proti bezbožným (muslimům) věřícími (křesťany, často se spekuluje i o templářích). Ničení architektury je důsledkem všech válek, a tak i při této válce se ztratilo hodně kulturního dědictví. Celý text je vyprávěn možná z role křesťana, jenž "procitne" a uvědomí si svou zaslepenost a fundamentalistické smýšlení, jelikož právě on si přivlastňuje toto pustošení architektury.
V klidné pasáži pak Serj poukazuje k jakémusi nic nedělání, nebo alespoň ne takovém hledání svého vykupitele, mesiáše, jako tomu je ve většině náboženství. "Lie naked on the floor and let, the messiah go through our souls, lie naked on the floor". Vyšší bytosti nepotřebují být uctívány a podle kněžích v Egyptě bylo i nemožné poznat podstatu pravého Boha, dokonce se to i zakazovalo, protože lidé toho nejsou schopni.
Jak Tóra, Nový zákon a také Korán (nejrozsáhlejší monoteistická náboženství) ukládají věřícím několik přikázání, zásad, jak by měl vypadat jejich život. Měl by to být ctnostný život a ve své podstatě není moc rozdíl mezi náboženstvím a zákonem, podle kterého se lidé běžně řídí. Krom nadávání, které je směřováno možná právě samo k sobě, se zde vyskytuje "i want to fuck my way to the garden", nebo-li na vykašlání se na cestu do zahrady (nebe). Je to totiž dodržování dnes již možná dost omezených zásad a tradic, které tato společnost nechápe a jeví se jako zaostalé, bohužel díky neměnitelnosti těchto knih, se to dá jen jinak vyložit - viz. doba Osvícení, která v Islámu bohužel ještě moc nenastala. Zde je ovšem problém, že onen poupravený výklad, který dnes dávají kněží v kostelech, je možná už scestný, není to už o víře jako dříve a celkově se to jeví jako pokrytecký přístup. O tom svědčí vznik Trojice a další úpravy, které si církev upravovala podle potřeby, stejně jako prodávání odpustků... A právě onen "čůrající oblek" je sutana, kterou kněží nosí dost možná...
SUGAR

Song s poněkud zvláštním, až komickým vyslovováním slova "sugar" v celém songu, je kupodivu jedním z nejzajímavějších, co se týče významu. V úvodu lze zaslechnout slovo Kombucha, což není nic jiného, než čajová rostlina. Přestože její léčivé schopnosti fungovaly na principu placebo léků, čili naprosté sugesce pacienta že mu to pomůže, ať už je to cokoliv, její význam je zde podobný. Pokud přiznáme, že kombucha se podávala jako lék proti všemu možnému a ve skutečnosti se pacient sám uzdravil, když tomu uvěřil, je tu otázka, zda-li třeba všechny léky nejsou jen sugescí. Velké společnosti vydělávají miliony dolarů na prodeji léků, jejichž účinek třeba ani není skutečný a co hůř, existují domněnky, že sami tyto společnosti vyvíjejí nemoci, aby je pak mohli léčit.
Kdo viděl klip tohoto songu, jistě si vzpomene na otáčející se koláč u něhož je napsáno aspartam (zřejmě náznak na podprahové vysílání, proto je tam jen chvilku). Samotný aspartam je umělé sladidlo, které naleznete jak ve žvýkačkách, tak téměř všech light nápojích a dalších výrobcích. Je zajímavé, že třeba u 2 litrových Coca Cola nápojů je napsáno cukr, někdy aspartam, ale u půl litrových nápojů je vždy cukr. To by vysvětlovalo i lepší chuť menších balení, protože ve velkých se šetří a samotný aspartam je cca 160 x sladší než cukr - tudíž i levnější. Problém ovšem je, že podle různých testů (viz. mwm.cz) způsobuje aspartam slepotu, neplodnost, rakovinu apod.. Společnosti jako Coca Cola si mohou dovolit podplatit FDA, která kontroluje na trhu co se bude prodávat v potravinách a co ne... Přestože bylo dost sporů, Coca Cola to vyřešila vždy mezi-soudně a stejně tak i jiné společnosti, avšak v devadesátých letech bylo např. zakázáno, aby američtí piloti požívali cokoliv, v čem je aspartam. Důvod? Zřejmě, že způsobuje slepotu a otupuje časem smysly, nicméně my všichni požíváme stále tento...vysoce toxický, genocidní jed - stačí se jen podívat na složení vašich oblíbených žvýkaček, nápojů apod.
Proto nacházíme zmínku o ruské ruletě, kterou jsme takto nuceni všichni hrát bez toho, aniž bychom byli varováni před tímto nebezpečím. Další části textu ukazují na vedlejší účinky aspartamu, člověk se může chovat agresivněji, být více nervózní apod.. Závěrečná část "No lights, no music" jen dosvědčuje, co se může stát při nadměrné užívání aspartamu (podle některých studií by se nemělo vypít více jak 300 ml nápoje, který jej obsahuje). Člověku nakonec nevadí že jeho mysl je naprosto pomatená a smiřuje se s tím.
Dalším možným vysvětlením, zejména konce, je, že USA vytvořila virus HIV, přestože se to snaží potlačit - zaujalo mě, když na internetové encyklopedii je napsáno pod článkem o HIV, že jakékoliv věci, spojující USA s vytvořením HIV je smyšlenka a dokonce se ohání slovy, že to je hloupost. Proto občas narážky na člověka, který se jeví ostatním jako šílený, přestože má pravdu a na konci "I've killed everyone" by mohl být zřejmě člověk, který stál za výzkumem tohoto viru, pokud se nejedná přímo o tento virus, který to konstatuje (někdo uváděl, že se HIV podařilo vypěstovat dokonce z Kombuchy, v čemž by byla pak ještě větší návaznost na tento song...).
SPIDERS
Spiders znamená v překladu sice pavouci, ovšem zde jsou myšleni švábi v elektro-technické hantýrce. Jedná se o čipy, které působí jako jakýsi pavouk či šváb. Věta "Dreams are made winding through my head" mluví možná neúplně, avšak je zde myšleno utváření myšlení pomocí čipů, které údajně dělala CIA od začátku 60 let - tyto výzkumy jsou dokonce potvrzeny, i když s minimálním úspěchem údajně. CIA by takto mohla upravovat mysl lidí a není vyloučeno že by to pak praktikovala ve větším měřítku i na u normálních lidi, zatímco takto to měla být jakási forma převýchovy. Ve filmu Mechanický pomeranč je tato převýchova ukázána a samotný text stejně jako hudba působí dosti temně, jeho tričko CIA které měl na pár koncertech jen ukazuje jeho nesympatizaci s tímto vládním orgánem.
Pozn. Tato teorie čipů nemá nic společného s čipovou totalitou a jinými dnes známými slogany Vesmírných lidí apod., jedná se částečně dokázaná fakta, která si Serj při psaní songu uvědomoval...
Peephole

Jedná se o song, který byl sepsán pod vlivem THC. Až na jednu výjimku, a to Johna, všichni členové hulí (někteří příležitostně, někteří častěji) a tak není divu, že vznikla i tato, celkem nezvyklá, písnička. V začátku vždy poukazuje na to, že pokud se lidem zdá něco neskutečného, věří, že jsou zhulení nebo opilí. Nejsou schopni přijmout realitu, jakou momentálně vidí a jsou připoutáni tímto materiálním světem, bez možnosti nějaké abstrakce či péči o své duchovno. To samé platí ve chvíli, kdy se v textu říká "Don't ever get stuck in the sky, when you're high", protože Tibetská kniha mrtvých, popisující požívání různých drog, varuje před tím, že při požití by měl být přítomen jakýsi průvodce (hlavně by se měl člověk vyhnout svému egu, které se snaží neustále přemýšlet a být "volný"). Po požití různých hub je možno být na několika úrovních, kdy průvodce se vás snaží dávat do těch vyšších, zatímco nižší pro vás znamenají hororové vidiny apod. Je velmi těžké se tomu naučit a tyto seance se provozují jak pod vlivem muchomurek, lisohlávek či chemického THC a PCP, tak někteří tvrdí, že se toho dá dosáhnout i po požití Cannabis Indica (je tam větší riziko úmrtnosti a je halucinogenější, než u nás dostávaný Cannabis Sativa - zkráceně jen Sati... v každém případě se jedná o dvě různé odnože trávy, zatímco Indica je o dost náročnější, zatímco Sati se dá pěstovat v močálech a je ideální pro ničení i rostlinných škůdců apod.).
V textu se však říká, aby se lidé nesnažili se přecenit v těchto stavech, protože můžou během chvilky spadnout do nejhorších vidin, jaké jen jejich podvědomí skrývá. Druhou možností je, že by si člověk měl jen užívat tohoto stavu, bavit se apod., čili nesnažit se o nějaké spirituální seance apod., za kterými to indové jakožto hinduisté tehdy požívali, a nejen oni - gnostikové, súfisté apod. Poslednímu tvrzení se mi však nechce věřit, vzhledem k tomu, že Serj trávu nehulí jen kvůli zábavě, ale kvůli nějakému..duchovnu...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký posloucháte styl hudby...?

METAL 29.6% (16)
ROCK 9.3% (5)
PUNK 18.5% (10)
POP 7.4% (4)
TECHNO/ TEKNO 13% (7)
SKA 5.6% (3)
REGGAE 3.7% (2)
RAP 13% (7)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama